СИНДИКЪТ – новият душманин в закона за фалита на физическите лица

Понеделник е и по примера на добрия доктор Тупавичаров, аз започвам да давам своите 50 ст’инки обществен данък за финансово образование.

Естествено докато не приключа с темата за новия Закон за Фалита на Физическите лица, няма да мирясам.

Днес ще Ви говоря за СИНДИКА.

По някаква мистериозна причина, законотворците у нас са приели за база англосаксонското законодателство и са решили, че за да обяви едно физическо лице фалит, е нужен синдик.

Забележете!
Синдикът се избира на събрание на кредиторите.

Хубаво ама едно стандартно физическо лице има един дом (несеквистируем ако не е ипотекиран), една къща на село и някоя 15 годишна кола. Може и известен брой идеални части от наследствени ниви. И какво налага тогава назначаването на СИНДИК, вместо да използваме процедурата на ЧСИ? Колко му е да се организира търг за една слеска къща или за някоя идеална част от нива?

Също така да знаете, че СИНДИКЪТ получава заплащане.
Чл. 24. (1) Синдикът има право на еднократно възнаграждение в размер на една минимална работна заплата за извършване на всяко от следните действия:”

И има изброени 4 действия за които синдикът получава по една минимлана и които действия обикновено се извършват стандартно от ЧСИ, ама за по-малко пари от минималната работна.

С две думи при минимална работна заплата в момента 780 лева, синдикът ще вземе най малко 3120 лева.
Освен това е предвидена още една минимална заплата годишно, + 5% от осребреното имущество.

Тоест, ако отговаряте на изискванията на закона, за да имате право на личен фалит, трябва да сте задлъжняли най малко с 10 минимални работни заплати за 6 месеца. Тоест да дължите 7800 лева.

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

И сега резултата

Ако се придържаме към минималните изисквания на закона за стартиране на процедурата (задлъжнялост с мин 10 минимални заплати – 7800лв) и минималното възнаграждение на синдика – 4 минимални работни заплати (3120 лева), то излиза, че за да съберем дълга, трябва да го увеличим с 40%. Добре ли е? Чувствате ли как справедливостта се настанява трайно в нашата държава?

Сега освен ЧСИ ще създадем още една фигура, която да ви дебне – СИНДИКЪТ! АКо не храните единия, ще храните другия – това е положението.

Решението на проблема

Моето скромно мнение е, че ИЗОБЩО НЯМА НУЖДА ОТ СИНДИК! Само ако знаете как се назначава… Предвидили са да се назначава на общо събрание на кредиторите.

Направо си го представих. Банката, А1, Електрохолд, няколко частни кредитора, ВиК и данъчните се събират на една маса, за всеки длъжник с 2 имота и три идеални части от ниви в Сусурлево поискал процедура за фалит, взимат мъдро решение и избират най-подходящия синдик.

Ами ако толкова много искате да има синдици и да създавате нов душманин на хората, поне да бяхте сложили някаква бариера? Примерно ако данъчните оцеки на цялото му имущество + банковите сметки надхвърля 1 млн., тогава да се търси синдик.

Друг е въпросът, че никое физическо лице няма да иска фалит по тази процедура, защото просто не е практично и изгодно. Но за това следващия път.

А до тогава ще си давам консултации на длъжници, как да си крият доходите и какво да направят преди да напуснат България, че ЧСИ ги съсипват и не виждат светлина в тунела.

1 Comment

  1. Боян Дуранкев Reply

    Пропуснал съм да забележа тези подробности, благодаря ви за компетентния анализ!
    Бъдете успешен напред и навред!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *