Икономически аспект на случилото се в Сирия
Икономически аспект на случилото се в Сирия
Малко се говори за икономическата страна на падането на режима на Асад в Сирия. Повечко се коментира военната страна на конфликта, а то такава реално нямаше. Армията бе разпусната и Асад призова за мирно предаване на властта. Нещо повече – разпуснатите войници дори не унищожиха военната си техника, а я оставиха в ръцете на „враговете си“ което е немислимо в един военен кофликт. Това ме наведе на мисълта, че случващото се няма нищо общо с военните действия и се зарових в икономическите предпоставки.
Информацията, която намерих и обобщих е на база информация от мрежата, понеже официална статистика е до 2020 година, а във военни времена не е ясно колко е меродавна тази статистика.
Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
Твърди се в медиите, че от няколко месеца армията на Асад е получавала по 35 долара на месец като заплата на глава. Сами разбираме, че с тези пари не може да се поддържат военни действия и войниците да са мотивирани. Лично аз предполагам, че е такова положението или поне близко до това, понеже вторият по големина град – Алепо, което е и индустриалното сърце на Сирия, отдавна е под турски контрол. Твърди се, че там официална валута е турската лира. Също така за петролните кладенци в провинцията Идлиб има изписано доста, как Сирия предявява претенции към САЩ, после към Турция… Да не забравяме и санкциите от САЩ
Осен всичко това, плодородните земи също от дълго време са в ръцете на Турция и кюрдите. С две думи Сирия няма от какво да издържа армията и режима си.
ВЪПРОСЪТ Е КОЙ ПЛАЩАШЕ ДО СЕГА?
Финансови услуги за фирми и Физически лица
Моето мнение е, че това бяха руснаците. Те имаха най-голям интерес от този режим, но с войната в Украйна, явно вече им стана неизгодно да плащат за издръжка на режима, само и само да имат 2 бази в Сирия. Верно е, че са стратегически, но пък всичко е въпрос на средства. Ако е прекалено скъпо, то не може да е вечно.
Турция от своя страна приюти „демократичните ислямисти“ в лагери и ги обучава достатъчно дълго време, за да ги върне на терена. И докато повечето хора смятат, че големия печеливш е точно Турция, аз мисля, че не е така. Мисля че е Израел, защото на Турция и предстоят тежки времена с кюрдите, както и бъдещата издръжка на една цяла държава с население около 20 милиона. Казваме около, защото не знаем реално колко е към момента. Явно руснаците повече нма да плащат и оставят това право на Турция, което до момента само получаваше финансовите облаги от владеенето на териториите, но сега ще плаща за изграждане на държава, доколкото това е възможно изобщо. Предстои им и сбъсък с кюрдите, които пък са стратегически партньор на САЩ. А САЩ от своя страна е много малко вероятно да се включат финансово в издръжката на новата държава.
ЗАЩО Е ПЕЧЕЛИВШ ИЗРАЕЛ?
Защото въпреки, че декларира ненамеса в кофлита, това не им попречи да завземат южния военен пункт на сирийска територия, който имаше пряка видимост към Голанските възвишения, както и да нанесе въздушни удари по военни складове на сирийска територия за да не попаднат оржията в ръцете на джихадисти. Какви точно джихадисти, щом „демократичните ислямисти“ са взели властта – не се казва, но така или иначе оръжията са унищожени, а израелската войска е на сирийска територия.
КЪДЕ ЩЕ СЕ ДЕНЕ РУСИЯ?
Медиите твърдят, че транспортни самолети кацат в руските бази и изнасят оръжие и техника от там. Не е ясно каква е тази техника. Дали е от самите бази или от други по малки бази в страната. Твърди се също, че „демократичните ислямисти“ заобикалет руските воени бази.
При всички положения имаме освободена военна техника и предполагам не е сложно да предположим къде ще бъде разположена тя, ако базите бъдат закрити.
Казвам ако бъдат закрити, защото не знаем каква е договорката. А че има договорка е повече от ясно, предвид мирното предаване на властта.
ТРЯБВАТ ПАРИ ЗА ДА СЕ ТУШИРА НАПРЕЖЕНИЕТО
При всички положения новата власт ще се нуждае от пари, за да тушира напрежението. Ако ли не, в тази мултикултурна, раздирана от конфликт земя, където всеки е срещу всеки, ще продължи насилието на религиозна основа. Колкото и да се твърди, че новите „демократични ислямисти“ имат договорки с малцинствата и не ги закачат за момента, едно е ясно – когато ограничиш ресурса и няма достатъчно за всички, малцинствата страдат.
Моето мнение е, че точно това ще се случи на следващия етап. Няма начин след война да няма реваншизъм. Тоест има, но то се нарича НАРОДЕН СЪД. Нещо което много съвременни демократи не харесват, но това е единствения начин да се спре саморазправата в огромни мащаби след война. Прочетете как е било в Руанда, вижте как е било във войната между Етиопия и Еритрея и го наречете както искате, щом определението „Народен съд“ не ви харесва. Но съд ще трябва да има, ако не искаме саморазправи.
РЕСУРСИТЕ
Сирия е на пътя на доста ресурси. Петрол или газ имаме в Иран, Ирак, Кувейт, Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн… Ако има има тръби, които да идват в Европа, но да заобикалят Турция, то те тряба да минат през Сирия. Но Турция не иска това. А Русия изобщо не иска да има тръби към Европа. Затова са и техните бази в Сирия, да охраняват маршрута и да гарантират, че няма да има тръби, които да доставят евтин петрол в Европа, който да ги заобикаля. Единствения начин в сегашната обстановка това да остане така е липсата на държава в Сирия, постоянни военни сблъсъци или руските бази да си останат под някаква форма.
Аз не знам каква е договорката и дали техните бази ще останат в сегашната обстановка, но ако се махнат от там, то най-логичното е Русия и Иран да започнат да поддържат и те някаква опозиция или фракция, което е безкрайно по-евтино от поддържането на режим или изграждането на държава.
Личното ми очакване е, че точно това ще се случи.
БЕЖАНЦИТЕ
Гледаме по телевизията колко щастливи са всички от новата власт, но за мен си съм убеден, че това не е така. Виждаме дори, че много сирийци се завръщали в Сирия от Турция. Виждайки как Ердоган търгуваше с Европа посредством бежанците, сега ще е безкрайно щаствлив да изпразни лагерите и да засели териториите граничещи с кюрдите точно с тези бежанци, които години наред хранеше в лагерите и от чиито среди възпита и обучи „демократичните ислямисти“. Да му мислят кюрдите, защото те също се биеха с армията на Асад, докато пък те се биеха с армията на „демократичните ислямисти“. Сега единствената им надежда е САЩ, но въпросът е дали Турция може да плаща и колко, за да държи нещата мирни, защото изобщо не ми се вярва САЩ да плащат и за този конфликт. Най-малко ще се окажат в положението на СССР през 89-та, когато издържаха неефективни режими и съвсем закономерно се разпаднаха.
Европа пък изобщо не я виждам като платец. Те и на Ливан отказаха да плащат вече, а ги чака Украйна, и то в момент, когато германската икономика е в рецесия.
От друга страна Германия и Австрия обявиха официално, че вече няма да приемат бежанци от Сирия. Не ми се вярва и Ердоган да ги приема, защото те вече ще са от другите, а си има правитество в Сирия и тези хора ще са му нужни за а работят, да спират кюрдите и да плащат данъци за поддръжка на новото правителство.
В Европа обаче има маса сирийци и араби. А най-разумното нещо в момента за всеки нормален човек е да защити семейството си. Не мисля, че в следващите години това ще е възможно в Сирия. И дори Турция, Германия и Австрия да не искат повече бежанци от Сирия, саморазправата и насилието тепърва предстоят в онзи район. Както казахме почвата е идеална за Русия и Иран със сравнително малко пари да поддържат новата „демократична опозиция“, само и само да не минават тръби на техни конкуренти, като за всеки изхарчен долар, Турция или ЕС ще трябва да дава по 1000 за да се опита да задържи населението или да изгради държава. Не случайно Асад нареди разпускане на армията и не унищожиха оръжието. Имат да си връщат територията от Израел. Пък като не си я върнат, ще се съобазяват дългосрочно и ще служат на Израел под един или друг начин. Все пак Израел ще владее възвишенията. Ако не беше толкова важно и не им даваха контрол, изобщо нямаше да се опитват да влизат на сирийска територия.
На база всичко казано, аз си правя извода, че големият въпрос в случая е КОЙ ЩЕ ПЛАЩА ЗА СИРИЯ за да продължи да съществува? Не вярвам Турция да може дори и да иска, а Иран и целия останал арабски свят надали ще е много щастлив от разширението на Турция.
Само времето ще покаже какво ще се случи, но през това време доста човешки съдби ще получат нова посока.
Васил Кендов