В Село Марково пак недоволстват хората, че нямало рейс.
Лошото е, че само се констатира без да се потърси реалния проблем. А без да се дефинира няма как да бъде решен.
Понеже в групата на с. Марково не ми одобряват публикациите (май причината е някакви политически възгледи на админите) я поствам на моята стена и моля някой, който има достъп, да я шерне.
Та има една фирма – Хеброс Бус, която би трябвало да осъществява превоза от с. Марково до гр. Пловдив по предварително договорен график.
Злите езици обаче кават, че тази фирма има договор с Община Пловдив, а не с Община Родопи, където е с. Марково. Евала на местните жители и кметицата, че се организират и дават гласност на проблема, обаче надали той ще се реши от кмета на Община Родопи, просто защото реално няма визия за решението му.
Между другото същият проблем съществува във всички останали села от Община Родопи, но само с. Марково повдига този въпрос публично (респект за което).
Какъв е случаят и каква си решенията?
Фирмата Хебрус бус има договор с Община Пловдив за извършването на тези превози, а не с Община Родопи. Ако на администрацията на Родопи това не и харесва, може тя да си подпише договор с друг превозвач, но това няма как да стане по няколко причини.
Първо този превозвач трябва да спира на някоя автогара и то в пределите на гр. Пловдив. Тоест те ще бъдат на 100% зависими от Община Пловдив, а не от Родопи, защото няма да имат Автогара където да оперират.
Да преположим, колкото и да е невероятно, че Община Пловдив се съгласи и определи Автогара за целта (макар в Пловдив мисля, че остана само една Общинска Автогара – от другата страна на града), тогава „ползите” от договорът за превоз ще се взимат от Община Родопи, а Пловдив само ще обслужва „за сините им очи”. Но нека предположим, че изобщо не иде реч за „ползи”, колкото и смело да е това предположение. То тогава по пътя на логиката, Пловдив ще се наложи да „забие” толкова тлъста такса на този нов оператор, че жителите на Община Родопи надали ще могат и искат да я плащат. И това ще е нормално. В случая с Хебрус бус автогарата си е тяхна и поне за това не плащат. Дори и в най-смелите си мечти не виждам как Община Пловдив ще се съгласи да предостави парцел и обслужване на оператор, който се е „заиграл” със съседната община.
Нали не сте забравили за референдума в Белащица, който уж бил незаконен, пък се оказа съвсем законен, според Областия управител? Виж ако Белащица е част от Пловдив, то тогава ще си има и градски транспорт, което е и първото възможно решение на проблема.
Но на повечето хора това решение не им се струва удачно, защото данъкът МПС в Родопи е по-нисък и това им е по-важно. Само да уточня, защото з атов аще говорим в друг материал – данъкът е веднъж годишно, а транспорта ежедневен.
Уточнихме вече, че няма как превозвач да има договор с Община Родопи, а да се обслужва от Община Пловдив. Мисля, че по този въпрос две мнения няма или поне не би трябвало да има. Но ако има, то тогава приемете, че написаното до тук са пълни глупости и не си губете времето с по-нататъчно четене.
Ако обаче сте схванали идеята и сте на мнение, че има резон, то тогава нека разгледаме варианта с обществен превозвач. Тоест Община Родопи закупува бусове или маршрутки и създава Общинско предприятие. Да си призная честно, като знам капацитета на администрацията и най-вече липсата на всякаква визия мисля направо да отхвърля този вариант и да не го обсъждам. Излишно е. Тук се опитваме да направим анализ, а не да развиваме фантастични истории. Финансирането на това начинане пък съвсем не е по силите на община Родопи. Така е по-цял свят – превозвачът или е с договор от Областта или е държавен.
Друг изключително съществен проблем е дотацията и цената на билета. У наше село – Бойково (пак в община Родопи), транспортът е спонсориран. Плащат се по 3.00 лв (мисля) за 12 места при всеки курс. Има, няма хора на превозвача са гарантирани тези 36 лева (или нещо подобно).
Сега моля всеки с ръка на сърцето да си каже, колко са му важни 36 лева на курс, в които се включват гориво, заплата, осигуровка, печалба и амортизация, м? Като имате предвид обаче, че пътят е планински – завои, дупки, наклони…
Аз ще Ви кажа как расъждава един превозвач. „- То шофьора го няма днес, пък и да е тук, кой знае колко хора ще се качат… Я изкарам 20-30 лева от тоя курс, я не. По-добре да го чакам да се върне на работа, вместо да поддържам още един шофьор.”
Как се решава този проблем ли? Ами Община Родопи се бърка с една допълнителна дотация за всеки курс и тогава на превозвача започва да му пука дали ще направи курса или не.
Е да де, ама то бюджета на общината е изпълнен едва на 55%. Откъде да дойдат тези пари?
А и кметовете на селата като гледам не се заинтересуваха много от изпълнението на бюджета. Познайте кой кмет единствено присъства на заседанието за отчета на изпълнението на Бюджет 2022? – Правилно, единствено кметицата на с. Марково. И двама общински съветници въпреки, че тяхна е работата да контролират и гласуват този бюджет. Но за тази среща ще направя отделно видео, понеже е важно да знаете защо няма пари за това и онова във Вашето село.
Е как искате тогава да имате редовен траспорт бе хора? Мислите ли, че друга фирма ще е по-съвестна при този начин на заплащане?
А мислите ли, че при 55% изпълнение на бюджета ще можете да си позволите разходи за дотации на транспорт?
Айде… казахме, че към Пловдив няма да се присъдиняваме и не можем да разчитаме на градски транспорт, който между другото и в Пловдив е гола вода, но май е по-добър от междуградския.
За срещa с мен моля използвайте посочената форма.
Ако очакваме, че с констатация ще се промени нещо, жестоко се лъжем. На срещите за бюджета и неговия отчет сме обикновено по 5-10 човка граждани. А тези заседания не случайно са регламентирани по закон. Те са предвидени за да можем да упражняваме контрол, доколкото можем. Ами ние и това не правим. Ами няма как да се промени нещо, ако ние самите не направим или не изискаме нещо да се промени.
Да…! възможно е да се намери някакво временно решение до изборите (примерно), но лично аз и в това се съмнявам. Въпреки че от друга страна в тази община PR-ът е издигнат в култ, та не се знае. Едно е сигурно обаче – дългосрочно не са на лице предпоставките проблемът с транспорта да се реши. Няма я и визията. PR – ДА, Визия – НЕ!