skip to Main Content
Ще има ли реална 10 годишна абсолютна давност за лошите кредити в България?

Ще има ли реална 10 годишна абсолютна давност за лошите кредити в България?

Ще има ли реална 10 годишна абсолютна давност за лошите кредити в България?

Тези, които следят тематиката най-вероятно вече са чули за гласуваните в парламента в петък промени в Закона за задълженията и договорите.
С тях се въвежда понятието 10 годишна абсолютна давност за ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА.
Това е ново понятие за нашето право и се регламентира в нов член от ЗЗД – чл. 112

„С изтичането на десетгодишна давност, се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено“

Въвеждат се и още 6 случая, в които 10 годишната давност не се прилага.

За кредитоскателите е важен единствено случай 1
„Вземания от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица – съдружници в дружество по чл. 357 ЗЗД”

На база на казаното до тук вече можем да отговорим на въпроса зададен в заглавието – Ще има ли 10 годишна абсолютна давност за лошите кредити в България?

Отговорът е ДА, но за около 5% от кредитоискателите. С останалите ще трябва да се видим за да им видим какво и дали могат да направят, за да могат да се възползват.

За срещи и консултации по банкови неволи, моля използвайте посочената форма.

Около 30% от портфейла на всяка банка са предоговорените кредити – разсрочени, анексирани, с извънсъдебно споразумение… А както пише в приетите изминения, те важат за физически лица ОСВЕН КОГАТО ЗАДЪЛЖЕНИЕТО Е ОТСРОЧЕНО ИЛИ РАЗСРОЧЕНО.
С две думи, ако сте подписали анекси или споразумения с банката, за Вас 10 годишна давност няма да има.

Няма да има и за бизнесмените. Когато се тегли кредит на фирма (МСП. За корпоративните е различно) , в 99% от случаите банките поставят като условие за отпускането поръчителство на управителя и/или собствениците на предприятието.
Ако фирмата спре изплащането на кредита, банките започват да търсят парите си от поръчителите по фирмения кредит.
Ето какво е записано в изключенията – „физически лица – съдружници в дружество по чл. 357 ЗЗД.”
Тоест, ако сте поръчител и съдружник в предприятието, 10 годишната давност не важи за Вас.

С две думи тези промени ще послужат на около 5% от хората и то предимно по задължения, които не са към банка.
За останалите 95% продължават да важат сегашните методи и правила при неплащане на кредита към банка.

Ако ВИ е харесала тази статия, моля споделете я във Facebook, за да не се подлъжат хората със сегашните лоши кредити.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Това съдържание е защитено!
Back To Top